Artykuły

cz.1

Każdy z nas przynajmniej raz zastanawiał się nad własnym życiem i jego celem. W efekcie większość z nas przyjmuje, że zdrowie, wiedza, dobrobyt, kontrola nad innymi i pościg za szczęściem, są celem ludzkiej egzystencji. Możemy też powiedzieć, że celem naszej każdej czynności jest osiągnięcie szczęścia. Niestety, goniąc za nim przez całe życie, nigdy go nie osiągamy. W rzeczywistości niewiele osób jest w stanie zdefiniować czym jest to „szczęście”, za którym tęsknimy. Ogólnie mówi się, że go nie ma, lub do niego nigdy się nie dojdzie.

Idealne uczucie miłości i szczęścia

Tak jak pożądanie nie ma fizycznej egzystencji, przywiązania i uczucia także nie mają fizycznej egzystencji. Są one po prostu mentalnymi wizerunkami. Budują się, przebywają, łagodzą i umilają umysł. Sama jednak przyjemność osiągnięta dzięki zaspokojeniu pożądania, zależnie od poziomu przywiązania jest zawsze tymczasowa i różniąca się mocą odczucia. To właśnie jest przyczyna naszego niezadowolenia w życiu. Nasze wewnętrzne Ja, pożąda przeżycia idealnego uczucia miłości i szczęścia, Doskonałego, nigdy niekończącego się szczęścia.

Fizyczna energia - Maya

Zwracając się do tych, którzy zainteresowani są Bhakti i poszukuja Boga w Osobowej Formie chciałbym napisać troszke na temat fizycznej energii Maya, energii, w której egzystujemy. Otaczający nas świat jest manifestacją Materialnej Energii zwanej "maya".

Oświecenie

Oświecenie nazywane Gyan-Yog jest wynikiem całkowitego oddania się jednej absolutnej energii (non-dualistic devotion). Znaczy to, że devotee akceptuje tylko absolutną, bezosobową formę Duchowej Energii. Sam stara sie oczyścić swoje serce i pozbyć wszelkich przywiązań do tego świata. W dzisiejszym wieku, Kali Yug, jest to bardzo trudne, a praktycznie prawie niemożliwe zadanie (pamiętaj, każda emocja reprezentuje przywiązanie). Po wielu egzystencja tego typu medytacji (całkowitego oddania się), dusza łączy się z absolutem.

Słowo Bhakti

Słowo Bhakti - miłosne poświęcenie pochodzi z Sanskrit; bhaj – kochać, dzielić. Charakteryzuje się ono intensywnym, emocjonalnym i miłosnym przywiązaniem devotee (oddanego) do osobowej formy Boga.
Encyclopedia Britannica.